8. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

8. Sınıf Türkçe Dersi 1. Dönem 1. Yazılı Soruları

8. SINIF TÜRKÇE DERSİ 1. DÖNEM 1. YAZILI SORULARI

 

………………………………………………………………………..

    İbrahim Bin Ethem  700’lü yıllarda Belh şehrinde yaşayan bir sultandır. Bir gece tahtı üzerinde uyuya kalmıştı. Bir gürültü ile uyandı. Tavan sallanıyordu. Seslendi: "Kim o?" Damdaki, "Tanıdık biriyim, devemi kaybettim onu arıyorum" dedi. İbrahim Ethem, "Hey şaşkın, ne diye damda arıyorsun? Damda deve mi olur?" deyince, damdaki kişi, "Ey gâfil, sen Allah'ı altın taht ve süslü elbiseler içinde arıyorsun. Damda deve aramak bundan daha mı garip?" dedi. Bunun üzerine şaşkına dönen İbrahim tüm şeylerden tövbe etti.  Bir gün sarayda bir ziyafet veriliyordu. Devlet adamları yerlerini almış, hizmetçiler servis için emir beklerken, oldukça heybetli biri çıkageldi. Ne askerlerden, ne hizmetçilerden hiçbir kimse ona, sen kimsin, burada ne işin var? deme cesaretini gösteremedi. Bu heybetli kişiye ancak İbrahim Ethem soru sorabildi: "Ne istiyorsun?" Heybetli kişi: "Bu handa konaklamak istiyorum." dedi. İbrahim Ethem; "Burası han değil, benim sarayımdır." diye cevap verdi. O kişi, "Peki, bu saray bundan evvel kimindi?" diye sorunca, İbrahim Ethem; "Babamındı!" dedi. Gelen kişi; "Ondan önce kimindi?" diye tekrar sordu. İbrahim Ethem; "dedemindi!" dedi. Adam tekrar; "Ondan evvel kimindi?" diye sorduğunda, İbrahim Ethem; "Filan oğlu filanın!" cevabına, o zatın; "Bunların hepsine ne oldu?" sorusuna İbrahim Ethem; "Öldüler!" cevabını verdi. Gelen heybetli adam; "Bu nasıl senin sarayın ki, biri gelmeden biri gitmede?" diyerek geldiği gibi geri çıktı. İbahim Ethem adamın peşinde koşup durdu ve sordu; "Sen kimsin?" 0 heybetli adam yanıtladı: "Ben Hızır'ım." dedi.

 

A) Yukarıdaki metnin unsurlarını aşağıdaki başlıklara göre cevaplayınız!

1. Olayın mekânı neresidir? Metindeki olay hangi zamanlarda gerçekleşmiş?

 

2. Metindeki şahıslar kimlerdir?

 

3. Siz olsaydınız bu metne nasıl bir başlık koyardınız? Metnin üzerindeki boşluğa yazın! 5 puan

 

4. Bu parçada verilmek istenen mesaj nedir?

 

5. Bu metinde hangi anlatım biçimlerinden yararlanılmıştır? Örneklerle açıklayınız! (öyküleyici, açıklayıcı, tartışmacı, betimleyici)

 

6. Hızır, oradan ayrıldıktan sonra İbrahim Ethem ne yapmış olabilir? Düşüncelerinizi yazınız! 10 puan. (Yazı güzelliğine ve noktalama işaretlerine dikkat edin!)

 

B) Aşağıda verilen cümlelerde kullanılan fiilimsiyi bulup örnekte yapıldığı gibi belirtin! 

 

Cümleler Fiilimsi olan kelime Fiilimsi türü
Sen gülünce güller açar gül pembe. gülünce Zarf Fiil
Bu iş gülmekle yapılmaz.    
Seninle gelen adam nereye kayboldu?    
Yaptığın bu iş çok beğenildi.    
Mektuplaşarak konuşmalar bitmiş artık.    
Bu gülmeler beni öldürüyor.    
Sevilmiş kişi hiçbir zaman unutulmaz.    
Adam koşa koşa markete girdi.    
İnanmak başarının yarısıdır.    
Sırıtıp beni sinir etme!    

 

C) “Kulak” sözcüğü ile kurulu deyimlerden hangisi “dinlememek” anlamına gelmektedir?

A) Kulak kabartmak          B) Kulak ardı etmek
C) Kulak vermek               D)  Kulak kesilmek

 

D) Aşağıdaki cümlelerdeki yargıların başına, öznel ise “Ö”, nesnel ise “N” yazınız. 
(    ) Yazar, bu romanından sonra peş peşe altı oyun yazdı
 (    ) Bu, sanatçının en son çıkan şiir kitabıdır.
 (    ) Hikâyeciliğimizdeki en başarılı dönem o yıllardı.
 (    ) En güzel yıllarımı o köyde geçirdim.
 (    ) Filmde olaylar küçük bir kasabada geçiyor

 

E) Aşağıda tanımı eksik verilen anlatım biçimlerinin boşluklarını tanımdan hareketle tamamlayınız! ( tartışmacı, açıklayıcı, betimleyici , öyküleyici)
1. Varlıkların okuyucunun gözünde, zihninde canlanacak şekilde ayırt edici nitelikleriyle resim çizer gibi anlatılmasına …………………………. anlatım  denir.
2. Tasarlanmış veya yaşanmış bir olayın başkalarına sözle ya da yazıyla anlatıldığı anlatım biçimine ………………….. anlatım denir.
3. ………………………….  anlatımda yazar, duygularına yer vermez, nesnel bir anlatım hakimdir.
4. ………………… anlatım biçiminde önce eleştirilecek olan düşünce verilir. Yazar, kendi düşüncesinin doğruluğunu, eleştirdiği düşüncenin ise yanlışlığını savunur.                                                              


tag soru arşivi yazılı soruları soru sitesi indirmesiz sorular çıkmış sorular sınavlara hazırlık soru bankası indirmesiz 8. sınıf türkçe dersi soru çöz 1. dönem 1. yazılı soruları

2020-09-11 tarihinde İbrahim POLAT tarafından arşivimize eklenen bu içerik toplam 2674 kez ve en son 2024-07-22 15:16:36 tarihinde görüntülenmiş.